• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

TAMER MADEN

TAMER MADEN
tamer.maden@ihlaskoleji.com
TANIDIKLARIM VAR
09/04/2017

TANIDIKLARIM VAR !

   Her insan farklı fiziksel özellikler, yetenekler ve düşünce dünyasına sahip bir şekilde farklı hayat şartları içerisindedir. Her birey kendi hayatını farklılıklar içerisinde yaşamaya çalışır.

   Zaman zaman zor durumlarla karşılaşılır, gerek eğitim hayatında gerek iş hayatında ve gerekse özel hayatlarda ,zorlanabileceğimiz , rekabet ortamlarına gireceğimiz, kendimize çıkar sağlayacağımız, nefsi davranışlar içerisinde bulunabileceğimiz , belki de hakkımız olmadığı halde sahip olmaya çalışacağımız , elde etmek için meşru veya gayri meşru yollara başvurabileceğimiz durumlarla da karşılaşabiliriz.

   İşte böyle durumlarda genellikle hemen hemen birçok kişinin başvurduğu bir yol vardır;

   ‘Benim tanıdıklarım var’, ‘Benim yükseklerde tanıdıklarım var’, ‘Benim üst kademede sözüm geçer’, ‘Beni başka yollara başvurmaya yöneltmesinler’,  ‘Tanıdığım büyükler var’, ‘Merak etme falancaya söylerim halleder’, ‘ Sevdiğimiz ve bizi sevenlerimiz var’…

   Hatta öyle ki bir büyüğe ulaşmak için, onunla görüşmek için bile arada bazı yükseklerde olan birilerini tanımanız gerekir !

   Neticede büyük bir oranda hedeflere ulaşılır, kimin hakkına girilmiş, kimin önü kesilmiş, kimin hedefleri heba edilmiş, kimler neden saf dışı bırakılmış, kimlerin emeği çalınmış önemli değildir. Önemli olan biz alacağımızı aldık mı? Bizim menfaatlerimiz nasıl olursa olsun korunmuşmudur ? Gönül rahatlığı sağlanmış mı? Akşam yattığında başını yastığa, kalbinde durgunluk ve sıkıntı olmadan koymuşmusun?

   Ya da bütün bunlar hiç mi akla gelmiyor ?  Eyvah ki eyvah.

   Peki büyükleri tanımak önemlimidir ? Yükseklerde  tanıdıkları olmak, üst kademede sözümüzün geçmesi veya sıkışınca , derdimiz olunca, yardıma ihtiyaç duyduğumuzda, menfaatimiz icabı bazı durumlarda o işi yapabilecek, yardımımıza koşacak birilerini tanımak ne kadar önemlidir?

   Herhalde önemli hemde çok önemli sanırım.

   Sonra düşündüm ki ,

   Yaşadığımız bu dünyada bu gibi durumlar oluyor ve olmakta. Ya öldükten sonra !

    Bu dünyada olanların hepsi nefsi, menfaat üzerine ve  uygun olmayan bir durum.

   Evet inancımız gereği ahiret hayatına inanırız, inşallah cennette olacağız,  orada da böyle bir durum var mı?

   Herşey Allah u telanın takdiri ile olduğu, adaleti ve ihsanı ile yaşayacağımız o dünyada da ne mutlu ki , nasipliler şunu söyleyebilecekler;

   Yükseklerde ,sevdiğimiz, aşık olduğumuz, bizi seven, bize doğru yolu gösteren, bizi koruyacak, kollayacak, bizleri tanıyacak, dünyada yanlış yapmamıza engel olan, tanımaktan ve sevmekten onur duyduğumuz , tanıdığımız büyükler var.

   Evet orada da söyleyeceğiz inşaallah , ama  NEDEN, NASIL ve NELER İÇİN?Paylaş | | Yorum Yaz
1061 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

KENDİN İÇİN SPOR - 09/04/2017
AYRANCI KÖYÜ TOPLANTI YERİ - 08/10/2015
MİLLİ EĞİTİM MİLLİ ÖĞRETİM - 20/04/2015
FUTBOL NEDİR NE DEĞİLDİR ? - 12/04/2015
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret227431
Hava Durumu
Anlık
Yarın
4° 2°
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.79413.8093
Euro4.63534.6538