• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
TAMER MADEN
tamer.maden@ihlaskoleji.com
ZENGİNLİK DERSİ
15/04/2012
   Hakan bey gayet varlıklı bir ailenin tek çocuğuydu,  aile olarak ticaretle meşgul olmuşlar, dededen babaya, babadan kendisine miras bir şirketin patronuydu. İşleri çok iyiydi, şirketi sürekli büyüyor, hatırı sayılır bir servete sahipti. Bütün bu varlığın içerisinde oldukça mütevazi, fedakar, yardımsever bir kişiliğe sahipti, kendisini yetiştirmiş ve hala da bir şeyler yapabilme, öğrenebilme gayreti içerisinde idi. Oğlu Ahmet Faruk’un da çok iyi yetişmesini, kendi ayakları üzerinde durmasını, ileride devredeceği şirketin daha da yukarılara çıkarılmasında başrol oynamasını arzuluyordu.     

Ama atalarımızın dediği gibi mum dibine ışık vermiyordu, Ahmet istediği gibi bir yol üzerinde değildi sanki, özel dersler aldırıyor, dershaneye gidiyor, özel okulda okutuyor kısaca ne yapılması gerektiğine inanıyorsa onu yerine getirmeye çalışıyordu. Fakat Ahmet’te bir gelişme olmuyordu hatta tam tersi Ahmet tıpkı bir çizgi üzerinden az bir sapmayla gittikçe ne kadar çok uzaklaşırsan o derece uzaklaşıyor gibiydi.

Maddi açıdan doyuma ulaşmanın zevk ve sefasını süren oğluna kendi yaptıklarını, babasını, dedesini ve daha önceki sıkıntılarını anlatıp duran Hakan bey ne yapsa fayda vermiyordu sanki. Hakan bey iş yoğunluğundan dolayı zaten oğluyla pek zaman da geçiremiyordu, eve geç geliyor, gelince de dinlenmeye çekiliyordu.

Ahmet daha çok annesi Esma hanımla zaman geçiriyordu. Esma hanım oğlunun her yönden iyi yetişmesi için elinden gelen çabayı gösteriyordu ve ne gerekiyorsa da yapmaktaydı. Hakan bey  sonunda oğlu Ahmet’i memleketleri, dedesinin kaldığı, babasının doğduğu beldeye, çeşitli imkanlardan yoksun insanların yaşadığı, birçok sıkıntılarla iç içe yaşayan insanları yerinde görmesi için Trabzon’un Uzungöl beldesine götürmeye karar verdi.        

Beldeye geldiler her yeri gezdiler, tarlalarda dolaştılar, çalıştılar, tüm dost ve akrabalarıyla hasbıhal ettiler. Yaklaşık olarak bir hafta sonra tekrar İstanbul’a dönmek için yola koyuldular.

Yol boyunca Hakan bey Ahmet’in köydeki ve şu anki mutluluğunu görünce ‘’Oğlum nasıldı gezi? Neler hissetin ? Neler gördün? Nasıl buldun köyü?’’ diye sordu.

Ahmet; Baba anladım ki bizim pek bir şeyimiz yokmuş, çok ta zengin değilmişiz dedi.Hakan bey şaşkın bir ifadeyle nasıl yani, neden ki ? diye sordu.Ahmet; Biz villada oturuyoruz ama burada herkes villada oturuyor, 

bizim evin küçük bir bahçesi var ama onların evlerinin bahçeleri çok daha büyük,

bizim bahçede dört ağacımız var onların evlerinin önü orman,bizim küçük bir şadırvanımız onların şelaleleri var, bizim küçük bir havuzumuz var onların kocaman bir gölü var, bizim küçük bir akvaryumumuz, bir köpeğimiz,bazen ağaçlara konan birkaç kuşumuz var onların yüzlerce koyunu, onlarca ineği ve köpeği, sayısız kuşları var, biz organik ürünleri daha pahalıya alıyoruz onlar istediği kadar tarlalarından topluyor, biz doğal süte para veriyoruz onlar taze olarak ineklerini sağıyor, 

biz suyu arıtmak için çeşitli evrelerden geçiren cihaz kullanıyoruz onların evinde, bahçesinde köyün her yerinde saf su akıyor,

biz dinlenmek için temiz hava için tatil bölgelerine, piknik için yeşil alanlara gidiyoruz onlar zaten o ortamın içinde yaşıyorlar, biz mutluluk için huzur için sürekli bir stres içerisindeyiz onlar hep mutlular,

biz işe,okula gitmek için saatlerce trafikteyiz onlar istedikleri zaman istedikleri yere zahmetsizce gidebiliyorlar ,

kısacası baba biz o hayatı yaşayabilmek için sürekli çalışıyor ve çok paralar harcıyoruz ama onlar o hayatın içindeler zaten ve burada böyle bir hayatı yaşadıkları için şükrediyorlardır umarım…    

Hakan Bey oğlunun söylediklerini dinlerken yaşadığı şaşkınlığı üzerinden attıktan sonra Ahmet’e gülümseyerek baktı, hiç böyle düşünmemişti, hanımı oğlunu gerçekten çok iyi yetiştirmekteydi, düşündü ki oğlu  boş değildi verilen emeklerin karşılığını ileride alınacaktı, çünkü helal süt emmiş, aile olarak haram lokma boğazlarından geçmemişti. 

Hakan bey’in  gönlü rahattı artık, anladı ki baba şefkat ve sevgisiyle, yapılması gerekenleri yapıp tevekkül etmek gerekiyordu . Vatanına, milletine faydalı,  donanımlı, saygılı, saygın bir evlat yetiştirme arzusuyla yola devam ettiler.

Ama Hakan bey’in aklında hala oğlunun anlattığı zengin köylüler vardı.                                                                                                     TAMER MADEN 

 4323 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     19/04/2012 23:21

Ellerinize sağlık gene döktürmüşünüz hadi köyümüze geri dönelim diyesim geldi.İnşallah bizlerde evlatlarımızı vatana millete hayırlı olarak yetiştirebiliriz.
FIRAT PERVANE

teşekkürler     16/04/2012 00:10

kalemine sağlık tamer bu olay yaşanmış bir olaymı ama gercekten ders. Bu yazının ana fikri köyümüze sahip cıkalım.
YAVUZ KAVUNCUOĞLU

Yazarın diğer yazıları

KENDİN İÇİN SPOR - 09/04/2017
İşte bütün o tanımların , yorumların ve kitabi tüm anlatımların özünde spor tek bir kelime ile hareket demektir. Yapılan tüm hareketlere spor denir.
TANIDIKLARIM VAR - 09/04/2017
Her insan farklı fiziksel özellikler, yetenekler ve düşünce dünyasına sahip bir şekilde farklı hayat şartları içerisindedir. Her birey kendi hayatını farklılıklar içerisinde yaşamaya çalışır.
AYRANCI KÖYÜ TOPLANTI YERİ - 08/10/2015
Bildiğiniz üzere Ayrancı köyünün damat olarak bir ziyaretçisiyim. Sene de bir kez de olsa gelir zaman geçiririz.
MİLLİ EĞİTİM MİLLİ ÖĞRETİM - 20/04/2015
Eğitim, bireylerin toplumun standartlarını, inançlarını ve yaşama yollarını kazanmasında etkili olan tüm sosyal süreçlerdir.
FUTBOL NEDİR NE DEĞİLDİR ? - 12/04/2015
Şimdilerde bir çok eski stad ve spor salonlarının yanında yeni satadyumların hepsinin adına ''ARENA'' Konulmaya başlandı.
AMERİKAYI YENİDEN KEŞFETMEK - 11/02/2012
AMERİKA AMERİKA
MUTLULUK - 30/12/2011
SALİH ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ
MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ : ULAŞIM - 23/12/2011
BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ ULAŞIM.
DİZİLERDEN DİZELER - 17/12/2011
HER GÜN GÖRMEYE ALIŞTIĞIMIZ DİZİLERİN HAYATIMIZI NASIL ETKİLEDİĞİNİ KISACA ANLATILMASI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret483802
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551