• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
TAMER MADEN
tamer.maden@ihlaskoleji.com
TANIDIKLARIM VAR
09/04/2017

TANIDIKLARIM VAR !

   Her insan farklı fiziksel özellikler, yetenekler ve düşünce dünyasına sahip bir şekilde farklı hayat şartları içerisindedir. Her birey kendi hayatını farklılıklar içerisinde yaşamaya çalışır.

   Zaman zaman zor durumlarla karşılaşılır, gerek eğitim hayatında gerek iş hayatında ve gerekse özel hayatlarda ,zorlanabileceğimiz , rekabet ortamlarına gireceğimiz, kendimize çıkar sağlayacağımız, nefsi davranışlar içerisinde bulunabileceğimiz , belki de hakkımız olmadığı halde sahip olmaya çalışacağımız , elde etmek için meşru veya gayri meşru yollara başvurabileceğimiz durumlarla da karşılaşabiliriz.

   İşte böyle durumlarda genellikle hemen hemen birçok kişinin başvurduğu bir yol vardır;

   ‘Benim tanıdıklarım var’, ‘Benim yükseklerde tanıdıklarım var’, ‘Benim üst kademede sözüm geçer’, ‘Beni başka yollara başvurmaya yöneltmesinler’,  ‘Tanıdığım büyükler var’, ‘Merak etme falancaya söylerim halleder’, ‘ Sevdiğimiz ve bizi sevenlerimiz var’…

   Hatta öyle ki bir büyüğe ulaşmak için, onunla görüşmek için bile arada bazı yükseklerde olan birilerini tanımanız gerekir !

   Neticede büyük bir oranda hedeflere ulaşılır, kimin hakkına girilmiş, kimin önü kesilmiş, kimin hedefleri heba edilmiş, kimler neden saf dışı bırakılmış, kimlerin emeği çalınmış önemli değildir. Önemli olan biz alacağımızı aldık mı? Bizim menfaatlerimiz nasıl olursa olsun korunmuşmudur ? Gönül rahatlığı sağlanmış mı? Akşam yattığında başını yastığa, kalbinde durgunluk ve sıkıntı olmadan koymuşmusun?

   Ya da bütün bunlar hiç mi akla gelmiyor ?  Eyvah ki eyvah.

   Peki büyükleri tanımak önemlimidir ? Yükseklerde  tanıdıkları olmak, üst kademede sözümüzün geçmesi veya sıkışınca , derdimiz olunca, yardıma ihtiyaç duyduğumuzda, menfaatimiz icabı bazı durumlarda o işi yapabilecek, yardımımıza koşacak birilerini tanımak ne kadar önemlidir?

   Herhalde önemli hemde çok önemli sanırım.

   Sonra düşündüm ki ,

   Yaşadığımız bu dünyada bu gibi durumlar oluyor ve olmakta. Ya öldükten sonra !

    Bu dünyada olanların hepsi nefsi, menfaat üzerine ve  uygun olmayan bir durum.

   Evet inancımız gereği ahiret hayatına inanırız, inşallah cennette olacağız,  orada da böyle bir durum var mı?

   Herşey Allah u telanın takdiri ile olduğu, adaleti ve ihsanı ile yaşayacağımız o dünyada da ne mutlu ki , nasipliler şunu söyleyebilecekler;

   Yükseklerde ,sevdiğimiz, aşık olduğumuz, bizi seven, bize doğru yolu gösteren, bizi koruyacak, kollayacak, bizleri tanıyacak, dünyada yanlış yapmamıza engel olan, tanımaktan ve sevmekten onur duyduğumuz , tanıdığımız büyükler var.

   Evet orada da söyleyeceğiz inşaallah , ama  NEDEN, NASIL ve NELER İÇİN?3402 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KENDİN İÇİN SPOR - 09/04/2017
İşte bütün o tanımların , yorumların ve kitabi tüm anlatımların özünde spor tek bir kelime ile hareket demektir. Yapılan tüm hareketlere spor denir.
AYRANCI KÖYÜ TOPLANTI YERİ - 08/10/2015
Bildiğiniz üzere Ayrancı köyünün damat olarak bir ziyaretçisiyim. Sene de bir kez de olsa gelir zaman geçiririz.
MİLLİ EĞİTİM MİLLİ ÖĞRETİM - 20/04/2015
Eğitim, bireylerin toplumun standartlarını, inançlarını ve yaşama yollarını kazanmasında etkili olan tüm sosyal süreçlerdir.
FUTBOL NEDİR NE DEĞİLDİR ? - 12/04/2015
Şimdilerde bir çok eski stad ve spor salonlarının yanında yeni satadyumların hepsinin adına ''ARENA'' Konulmaya başlandı.
ZENGİNLİK DERSİ - 15/04/2012
ZENGİNLİK Biz dinlenmek için temiz hava için tatil bölgelerine, piknik için yeşil alanlara gidiyoruz onlar zaten o ortamın içinde yaşıyorlar,
AMERİKAYI YENİDEN KEŞFETMEK - 11/02/2012
AMERİKA AMERİKA
MUTLULUK - 30/12/2011
SALİH ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ
MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ : ULAŞIM - 23/12/2011
BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ ULAŞIM.
DİZİLERDEN DİZELER - 17/12/2011
HER GÜN GÖRMEYE ALIŞTIĞIMIZ DİZİLERİN HAYATIMIZI NASIL ETKİLEDİĞİNİ KISACA ANLATILMASI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret516606
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.999133.1314
Euro35.963036.1071