• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
SUNA YAĞCI
sunadan@hotmail.com
MEVLİD KANDİLİ
03/02/2012

 MEVLİD KANDİLİ

 Peyganberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa'nın(s.a.v) alemleri şereflendirdiği veladet kandilidir. Resulullah Efendimiz (s.a.v) Rebiulevvel ayının 12. Pazartesi gecesinde kainatı teşrif etmişlerdir. Bu itibarla bu ayın 12. gecesi hicri senenin ilk kandilidir. 

 Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz. İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır.  O'nu örnek almak, Kur'an'a uymaktır. Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek,  Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de  Kur'an-ı Kerim okuyalım. Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilahiler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah'ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...6201 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     10/02/2012 00:04

Elinize sağlık Allah bizi kuran ve Hz.Muhammet'in ahlakıyla donatsın
FIRAT PERVANE

Yazarın diğer yazıları

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ - 08/05/2011
8 MART DÜNYA KADINLARI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret512310
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.878533.0103
Euro35.262235.4035