• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Mevlüt AYDIN

 

ÖĞRETMENİMİZ MEVLÜT AYDIN KİMDİR?

KENDİ KALEMİNİNDEN

        

12.08.1951 tarihinde Artvin ili Ardanuç ilçesi Aydın köyünde doğdum. Çocukluğum Aydın köyü ve Ballı köylerinde geçti. Bir sonbahar günü rahmetli babamla birlikte evimizin önündeki harmanda sırık fasulyelerini temizlerken köyümüzün ilkokul müdürü elinde defterle geldi ..

Müdür Bey;

- ‘’ Ne yapıyorsun? ’’ diye sordu.

- ‘’ Fasulyeleri temizliyorum. ’’ dedim.

- ‘’ Okula gelmek ister misin? ’’ dedi.

- Sevinç ve heyecanla ’’çok isterim. ’’ dedim.

Gerisini rahmetli babamla hallettiler ve böylece Aydın köyünde eğitim hayatım başladı. İlk öğretmenim Eğitmen Adem Bey’di. Bir hafta sonra ‘’sen küçüksün’’ diye beni eve yolladılar. Çok ağladım. Babam Ardanuç ’’ta çalıştığı için bir hafta okula gidemedim. Babam köye geldiğinde tekrar okula gittik ve babamın hatırına kabul ettiler.

4. sınıfa kadar köyde okudum. Köyden Ardanuç ‘a taşındık. 4. Ve 5. Sınıfı Ardanuç’ta, Ortaokuluda Ardanuç’ta başarı ile tamamladım.

Yıl 1964 O yıllarda en geçerli meslek öğretmenlikti. Bende Artvin gündüzlü Öğretmen Okulu ve yatılı Trabzon erkek Öğretmen Okulu sınavlarına girdim. İkisinide kazandım. Tercihim Trabzon oldu ve Trabzon Yatılı Erkek Öğretmen Okulunu 1966 1967 Öğretim yılında bitirdim. Yaşımı küçük yazdırdıklarından iki yıl görev alamadım. 1969 yılında Amasya Taşova Altınlı köyüne tayin oldum. Okul yoktu. İlk defa ben açacaktım. Yolu yoktu. İçme suyu yoktu. Elektrik, telefon zaten yoktu.

Altınlı Köyü 1878 1879 Osmanlı Rus savaşı ( 93 Harbi ) sırasında Batum’dan göç eden Gürcü vatandaşlarımızdı. Okulun açılmasını istemiyorlardı. Gürcüce konuşuyorlardı, dillerini anlamıyordum. Çok büyük zorluklarla okulu  27 öğrenci ile açtım. Burada beş yıl kaldım. Köye kerpiçten de olsa bir okul ve öğretmen lojmanı yapıp, yolu ve içme suyunu getirdik. Köylü ile can-ciğer dost olduk. Tayinim çıkınca hepimiz çok üzüldük.

1974 yılında Ayrancı’ya tayin oldum. Burada da eğitimde bir başıbozukluk, eğitime karşı isteksizlik vardı. Bu nedenle çok büyük zorluklarla karşılaştım. Yaptığımız ortak ve verimli çalışmalarla bu zorlukları da aştık. Bu çalışmalarda özellikle Rukiye YANIK ve Hamdı YANIK öğretmenlerimin çabalarını takdirle anıyorum. Okulun yanması geçirdiğimiz idari ve adli soruşturmalarda okulun yeniden yapılması sürecinde gösterdikleri azim ve çalışmalarına çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sonucu köyümüzden çok şükür bir çok öğrencimiz okudu ve meslek sahibi olarak göğsümüzü kabartmaktalar.

1981 yılında Merzifon’un Buğdaylı Mahallesi İlkokuluna tayin oldum. Burada üç yıl çalıştıktan sonra Merzifon Namık Kemal İlkokuluna tayin oldum. 1984 -1997 yılları arasında burada sınıf öğretmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yaptım ve 01.01.1997 tarihinde emekli oldum.

Köyümüzden rahmetli Celal YAĞCI’nın kızı Fidase AYDIN ( YAĞCI ) ile 18.10.1970 tarihinde evlendim. Metin, Esin, Esra isminde üç evladımız var. Metin;  Merzifon Anadolu Teknik Lisesi  Makine Bölüm öğretmeni, Esin;  Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi hemşiresi, Esra;  5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi hemşiresi olarak hayatlarına devam etmekteler.

5 Haziran 2012 tarihinde geçirdiğim gırtlak ameliyatı nedeniyle ses tellerimi kaybettim. Ameliyat sonrası rutin kontrollerimle meşgulüm. Çok şükür başkaca bir sıkıntımız yok, sıhhatim iyi. Geçmiş günlerin acı-tatlı hatıraları ile avunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

 

         Ayrancı Köyü Resmi Web sitesi yöneticisi olarak saygı değer hocamızın Ayrancı Köyünde ayrı bir yeri vardır. Sitemiz içerisindede özel bir sayfası olacaktır.            

         Mevlüt hocamızı köyümüzde yetişmiş olan 70 yılların sonları 80 lerin başlarında yetişen tüm gençlerimiz üzerinde büyük emeği var.

         O yıllarda Ayrancı Köyü İlk okulunda öğrenim gören o zamanın çocukları şimdilerin yetişkenleri Mevlüt hocadan bahs ederken hocamızı ayrı bir yere koyuyorlar. Fakat o düşüncelerini kaleme alıp bizimle paylaşma konusunda sınıfta kaldılar. Mevlüt hocam; Öğrencilerine verdiğiniz İnsanlık ve Dürüstlük konusunda sınıfı geçtiler. Hocam Türkçe konusunda zayıflar.  

        Sayın hocamız için şimdi kendi gibi başarılı bir öğretmen olan. Öğrencisi İdris Tonkuş Ağzından anılarını okuyalım.   

       Yılını ve ayını sonradan öğrendiğim. Bir gün köyün ortasında bulunan çeşmenin başında oyun oynarken Mevlüt öğretmen yanımıza geldi. Senin adın ne diye sordu ben İdris öğretmenim dedim. O da bana yarın okula geleceksin dedi ben o gündür bu gündür okula gidiyorum. O zaman tarih 1978 yılının Eylül ayıyımış. Mevlüt hocamın bende emeği çoktur Allah ondan razı olsun ondan aldığım feyzi öğrencilerime aktarıyorum.       

       İdris Tonkuş hocamızın bir başka anısı; Biz 1. sınıftayken kışın bir nedenle okul yandı. Yangın esnasında Öğretmenimiz bizim çantalarımızı kurtarmış. O zaman biz 1. sınıf Öğrencisiydik. Sonradan müdür odası olan küçük odada okuyorduk. Diğer sınıfların çantaları yanmış. Devlet onlara yeni çanta verdi. Bize vermedi. O zaman keşke bizim cantalarımızda yansadı diye düşünmüştüm. Biz 1. sınflar yeni çanta alamadık.

      Yangın öğlen yemek tatilinde çıkmıştı. Yemekten okula dönünce okulun yandığını gördük. Yangın var diye köye doğru hep beraber bağırarak koştuk. Ne günlerdi o günler. Okul yandıktan sonra biz önce kışın Hacı RECEP İlkokuluna gittik. O zaman bizim evin hemen yanındaydı. Hacı Recep'i ben hiç hatırlamıyorum. Ama evinde 1 zaman okula gittik. Sonra köyün çıkışındaki Sellektöre taşındı okul. Sellektör okuluna öğle sonu devam ettik. Sabah 4-5 ler öğle sonu 1-2-3. sınıflar okula gidiyorduk.

NOT : Köyümüzün ileri gelen Saygın, değerli, varlıklı şahsiyetlerinden birisi, Köyümüzden göç ederek Amasya'ya yerleşmiş Abdullah, Ahmet TOPCU ve rahmetli Rabia TAŞDEMİR'in babaları Hacı Recep TOPCU

       Hocamız için bir anıda sitemizin yöneticilerinden ve Ayrancı Köyü derneği kurucu üyelerinden. Mevlüt hocanın yeğeni M.Fırat PERVANE yazmış, aynen ak tarıyoruz.

       Amcam Aİlemizin en büyüğü Allah başımızdan eksik etmesin. Benim ilk dişçim amcamdır. İlk okula 2 sınıftaydım dişlerimden biri sallanıyodu. Amcam gel çekeyim dedi ben dalga geçiyo sanmıştım. Sonra dişime ipi takarak çekmişti. hiç'te acımamıştı ondan sonra aynı taktikle bir kaç dişimi kendim çektim.

Sayın hocam 2012 yazında ağır bir operasyon geçirdi. Allah cok şükür gayet sağlığı yerinde. Nekahat döneminde torunu, kızı ve eşi fidase ablamızla ile birlikte Karadeniz turunda.

2012 YILI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ÖĞRETMENİMİZ MEVLÜT AYDIN ALMIŞTIR.


NOT : Sayfamıza katkıda bulunmak isteyen tüm ziyaretcilerimizden bilgi ve belge bekliyoruz. özellikle hocamızın Öğrencilerinden, Esin, Esra ve Metin kardeşlerimizden.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret516624
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.999133.1314
Euro35.963036.1071