• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
CANER DOĞAN
AYRANCIDA İLK TAT
14/05/2012

                              DAİLY İLKTAT TAN ÖNCE SÜT BU KADAR LEZZETLİ DEĞİLDİ.

Daily ilktat  süt amasyanın ilk günlük pastörize süt üreticisi ve aynı zamanda Amasya da satılan birkaç market hariç satılan tek günlük pastörize sütü. Tarım bakanlığının onayı alınarak ve ıso 90001 kalite standardlarına uygun olarak inşa ettiğim ilktat süt günlük 15 ton süt işleme kapasitesine sahip şuanda sadece günlük pastörize süt üretimi yapan işleme,çeşitli ambalajlarda üretilmektedir.süt bu tehsislerde  Kaliteli hammadesi ve sütün işlenme methoduyla çok lezzetli ve doğal bir ürün haline gelmektedir.

      Piyasada tarım bakanlığının onayı ile üretilen 2 tür süt vardır. Bunların bir tanesi marketlerde karton yada palastik kutularda satılan raf ömrü 6 ay veya 1 yıl olan uzun ömürlü sütler diğeri ise pastörize günlük sütlerdir.pastörize sütün Pazar payı son yıllarda hızla yükselmesine karşın uzun raf ömrü 4 ,5 gün olmasından dolayı uzun ömürlü ömürlü süte göre hayli düşüktür.büyük şehirlerde sirkilasyon nun çok olduğu marketlerde günlük süt satışları varken Amasya ve Suluova gibi küçük şehirlerde yok denecek kadar az bulunmaktadır.ilktat günlük süt ise Amasya bölgesindeki tek üreticidir..

   Üretim yeri Suluova maarif mahallesinde tarım bakanlığının onayı ile üretim yapmaktayız.günlük kapasitemiz 15  tondur.3 aydır piyasaya ürün vermekteyiz.yeni bir ürün ve marka olmamız bizi biraz zorlamaktadır.şuanda Suluova ve Amasya da pazarlama faliyetlerimiz vardır ve Suluova da ilk satış mağazamızı açtık  ileri zamanlarda Merzifon ve çevre illere de açılmayı planlamaktayız.

Ürettiğimiz ürünler 3 şekilde 1 litrelik cam şişe ,5 litrelik plastik ve 3 litrelik plastik kutu olmak üzere üç çeşittir.ilktat pastörize süt soğuk ve sıcak içilebilmektedir.yoğurt ve peynir yapılabilmektedir.yağını ve kaymağını almadan özel makine cihazlarımızda ürettiğimiz sütler ,aynı zamanda doğal yapısı bozulmadan işlenmektedir.buda ilktat sütün çok lezzetli bir ürün olmasını sağlamaktadır.bu sütü gerek içme sütü olarak tüketilmesinde gerekse yoğurt yapımında kullanan müşterilerimizden ürünümüzden çok yüksek düzeyde bir beğeni almaktayız.

  İlktat süt nasıl üretilir öncelikle temiz üretim yapan çiğ süt üreticilerinden aldığımız sütler sağımdan hemen sonra işletmemize getirilip,bazı testlerden sonra temizlenmesinden sonra pastörize sistemine aktarılır 80 dereceye kadar uygulanan ısıtma işleminden sonra hızlı bir şekilde + 5 dereceye soğutulup ambalajlanır.ve +5 derecede muhafaza edilir.

    sütte ne kadar yüksek sıcaklık olursa o kadarda vitamin ve minarel kaybı o kadar yüksek olmaktadır.bizim uyguldığımız sıcaklık tarım bakanlığı pastörize sütler tebliğine uygun  olarak  80 dereceyi geçmemektedir. Bu sıcaklık sütün içerindeki mikropların ölmesi için yeterli gelmekle birlikte ,vitamin ve minarel kaybı evde kaynatılan çiğ süte ve uzun ömürlü sütlere göre çok belirgin bir farkla düşüktür.uzun ömürlü sütlerin kaynatılmaları ise 160 deredir bu sıcaklık ise sütün içerisinde hiçbir şey bırakmayıp raf ömrünü 6 aya kadar uzatan bir sıcaklıktır.bu sütten ise süt ürünleri yapılamamasının nedenide budur.sağlık için ne kadar faydalı olduğuda tartışılmaktadır.ayrıca evlerde kaynatılan sütlerde ahır veya ineğin içerisinden kaynaklı bir  koku mevcuttur.buda cocukları süt içmekten uzaklaştırmaktradır.sistemiz bu kokuyuda sütten uzaklaştırmaktadır.

 Hedef olarak  ilktat pastörize sütün Amasya nın ve bölgenin en sevilen sütü ve suluovanın gurur duyacağı ve herkesin güvenerek alıp tüketeceği bir marka yapmaktır.3214 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM     20/02/2013 14:52

YÜCE RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
ayranci05 dogan

     28/05/2012 10:43

Caner abi Allah bol kazançlar versin geldiğimde muhakkak uğrayacağım.
FIRAT PERVANE

Yazarın diğer yazıları

İLKTAT DAN SULUOVA YOĞURDU   - 20/03/2013
İnsanlığın keşfettiği en önemli buşuşlardan olan yoğurt ilktat doğal yoğurtla artık daha doğal daha besleyici ve lezzetli
SÜTÜMÜZÜN DEĞERENİ BİLELİM - 05/06/2011
AYRANCI KÖYÜNDEKİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYOH GIYAMETE - 29/05/2011
YAZARIMIZ CANER DOĞAN'NIN ÜÇÜNCÜ YAZISI
AYRANCI KÖYÜ 2015 ÜTOPYA - 17/05/2011
AYRANCI KÖYÜ 2015 ÜTOPYA
KEÇİ YETİŞTİRÇİLİĞİ - 08/05/2011
AYRANCI KÖYÜNDE YENİ GELİR KAPISI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret277819
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 34° 17°
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550