• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
CANER DOĞAN
AYRANCI KÖYÜ 2015 ÜTOPYA
17/05/2011

Ayrancı köyü orta Karadeniz de Amasya iline 25 kilometre uzaklıkta, dünyanın en modern teknolojilerle, tarımdan hayvancılığa,seracılıktan arıcılığa kadar çeşit sektörlerde modern tehsisler de üretim yapan dev bir çiftliktir. Enerji ihtiyacını tamamen kendisi üreten bu dev kuruluş, çalışanlarına sağladığı sosyal hayatla da dikkat çekmektedir; havuzlu villaları, tenis kortları yüzme havuzlarıyla, dünyanın göz kamaştıran merkezi haline gelmiştir.

   Tarım  3500 dönümlük bir alanda yapılmaktadır. Parçalı olan araziler birleştirilmiş, tekbir toprak parçası haline getirilmiştir. Tarla sahipleri ise, sahip oldukları tarla kadar şirketten hisse almışlardır. Toplam arazinin  500 dönümlük bölümünde doğal tarım yapılmaktadır. Hiç bir kimyasalın kullanılmadığı bu alanda üretilen ürünler, başta Almanya , İtalya, Amerika birleşik devletlerine ihraç edilmektedir. Toplam hasılat 2017 yılı için 500 milyon  euro civarındadır. 500 Dönümlük başka bir alanda  hayvan yemi üretimi, 1000 dönümlük alanda  soğan ekimi yapılmaktadır. Üretilen yüksek kaliteli soğan dünyanın lüx pazarlarında Ayrancı soğanı markası altında alıcı bulmaktadır. Soğandaki yıllık üretim haçmi ise 120000 ton civarındadır. Geri kalan 1000 dönümlük alanda ise buğday üretimi yapılıp,şirket bünyesindeki un fabrikasında işlenmektedir.

    500 dönümlük kısımda seracılık, meyvecilik, arıcılık ve balıkçılık faliyetleri yapılmaktadır.

Seracılıkta ,sebze,bodur meyve ,ve kesme çiçek üretimi gerçekleştirilmektedir. Kesme çiçeğin tamamı ihraç edilmektedir. Serada üretilen meyveler daha erken hasat edildiğinden, piyasada çok yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır.

    Arazinin makine ihtiyacı ise 3 adet 200 beygirlik traktörlerle yapılmaktadır, parçalı arazinin işlenmesi sırasında kullanılan çok sayıda traktöre ihtiyaç kalmamıştır. Aynı zamanda ayrancı A.Ş şirketine ait Tır ve Kamyon filoları da mevcuttur. Bu filolarla çiftlikte üretilen iç piyasaya veya ihracata gönderilen ürünler bu filolarla sevk edilmektedir.

   Arazinin su kaynağı Samsun unun ilçelerinden  barajlardaki sularının dev borularla Ayrancı Köyüne taşınan sularla sağlanmaktadır. Sulama sistemleri ise yağmurlama sulama,damla sulama,ve yer altı suluma sistemleriyle yapılmaktadır. Stratejik öneme sahip olan, yer altı suyu ise, muhtemel kuraklığa karşı, reserv olarak tutulmaktadır.

   Havyacılık sektöründe de çok ilerde olan Ayrancı Köyü AŞ 1000 dönümlük, merasını ıslah edip dev sulama sistemleriyle 12 ay boyunca yeşil ot elde etmektedir. Mera kenarlarında manda, keçi, inek ,yumurta tavuğu çiftlikleri bulunmaktadır. Manda çiftliğinde 1500 manda bulunmaktadır. Mandalar için çok güzel yetiştirme ortamı hazırlanmış. Merada otlayan mandalar,özellikle yaz aylarında meranın yanından geçen dere de serinlemektedirler. Manda sütünden elde edilen çok özel, pizza peyniri olarak bilinen mozeralla peyniri, imal edilip, ülkemizin ünlü pizza fırınlarına satılmaktadır. Pazar payını da her geçen yıl artırmaktadır. Keçi çiftliğinde ise 5000 adet keçi mevcuttur bu keçilerin süt verimleri ortalama 8 kilodur, keçi sütünü özellikle yüzde yüz doğal pastörize sütü olarak pazarlanmakta, ayrıca damızlık olarak ta keçiler ülkemizin dört bir yanına satılabilmektedir. Yumurta üretimi ise en son teknoloji ile kurulmuş modern tehsis te yapılmaktadır. Yıllık 1 milyon yumurta üretimi gerçekleştilmektedir.

    Bu dev çiftlik enerjisinide kendi üretmekdedir. Mera kenarına inşa edilen biogaz teshinde gaz üretimiyle çiftliğin hem gaz hemde elektirik üretimi gerçekleştirilmektedir. Enerji bağımlığını sıfıra indiren ayrancı köyü AŞ bu enerjiyi, çiftliktedeki seraların ısıtılması, soğuk depoların elektrik ihtiyacı ,ve konutlarda kullanılmaktadır.

    Personel ihtiyacı da kurum kendi içinden karşılanmaktadır. Ayrancı Köyü nüfüsu na kayıtlı olan  babası ,dedesi Ayrancılı olan kişiler istihdam edilmektedir. Bu köyde yaşamanın ve çalışmanın tek koşulu Ayrancı Köylü olmaktır. Şirket içerisinde profesyonel insan kaynakları uygulanmaktadır. Adama göre iş değil, işe göre adam anlayışı ile herkesin kabiliyetine uygun işlere yönlendirilmektedirler. Her iş kolu kendi uzman eğiticiler tarafından sürekli eğitime tabi tutulmaktadırlar. Maaşlar ise ortalama 8 bin türk lirası civarındadır.

    Sosyal hayat oldukça göz kamaştırıcıdır. Tüm çalışanlar ve hisse sahipleri dublex havuzlu villalarda ikamet etmektedir. Tenis kortları yüzme havuzları, bowling, bilorda ,sinema gibi her türlü sosyal aktiviteye uygun faliyet yapılabilmektedir.1500 Kişi burada ikamet edip aynı zamanda çalışmaktadır.

   Dünyanın en modern ve en verimli çiftliği, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına da uğramaktadır. Buda ayrı bir turizm geliri sağlamaktadır.

    Eski dönemde Ayrancı Köyünde yaşayışı hatırlayanlar varsa,diyecekleri tek şey şu dur.’ Vay be önceden ne sıkıntılar çekmişiz, bizimkisi de yaşamak mıymış’.

                                                                              20 / Mart / 2011

                                                                                CANER DOĞAN2793 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İLKTAT DAN SULUOVA YOĞURDU   - 20/03/2013
İnsanlığın keşfettiği en önemli buşuşlardan olan yoğurt ilktat doğal yoğurtla artık daha doğal daha besleyici ve lezzetli
AYRANCIDA İLK TAT - 14/05/2012
CANER DOĞAN VE İLKTAT SÜT VE ÜRÜNLERİ
SÜTÜMÜZÜN DEĞERENİ BİLELİM - 05/06/2011
AYRANCI KÖYÜNDEKİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYOH GIYAMETE - 29/05/2011
YAZARIMIZ CANER DOĞAN'NIN ÜÇÜNCÜ YAZISI
KEÇİ YETİŞTİRÇİLİĞİ - 08/05/2011
AYRANCI KÖYÜNDE YENİ GELİR KAPISI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret277818
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 34° 17°
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550