• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Dr. SERVET KARACA
drservetkaraca@hotmail.com
KEPÇE KULAK ESTETİĞİ
12/04/2019

Kulak kepçesinin doğumsal olarak gelişimi sırasında kıvrımlarının tam oluşmamasına halk arasında kepçe kulak diyoruz. Kepçe kulak operasyonuyla kulağın oluşmamış kıvrımlarını cerrahi teknikle yeniden oluşturuyoruz. 

Kulak kıvrımlarının gelişimi 3-4 yaşa kadar devam etmektedir. Ailelere bu yaşlar arasında herhangi bir operasyon önermiyoruz. Genellikle çocuk okula başlamadan önce operasyonun yapılmasını daha uygun buluyoruz.  Kepçe kulak problemi olan çocuklar okuldaki arkadaşlarının söylemlerinden psikolojik olarak etkilenebilirler. Aynı zamanda bu durum çocukların okul başarılarını da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kepçe kulak operasyonunun okul öncesi dönemde yapılmasının çocuk gelişimi açısından daha uygun olabileceğini söyleyebilirim.  

Kepçe kulak operasyonlarında farklı metotlar kullanıldığı için kesi yapmadan da kulağa estetik bir görünüm kazandırabiliyoruz.  Kesi yapılan durumlar daha çok kulağın yapısından kaynaklanabiliyor. Bu tür operasyonda kulağın arkasına küçük bir kesi açıp yapısını değiştirebiliyoruz.  Operasyon sonunda ciddi boyutta bir iz kalmıyor. Yetişkinlerde anesteziye gerek duymuyoruz fakat çocuklara uyguluyoruz. Her iki kulakta yapılan işlem ortalama 1,5-2 saat kadar sürebiliyor. Operasyon sonrası kulağı iki gün sargıda bekletip ardından 10-15 gün kadar kulağı darbelerden korumak için estetik bandaj veya bandanayla bası uyguluyoruz.  Ağrılı bir işlem olmadığı için hastalarımıza hafif dozda ağrı kesici ilaç öneriyoruz.  Fakat hastalardan doktor kontrollerini aksatmamalarını ve kulaklarında bir anormallik gördüklerinde bunu mutlaka bizimle paylaşmalarını istiyoruz.

Sütürle(ip ile) kepçe kulak estetiği kesi yapılmadan uygulanan bir işlemdir. Kulak arkasına iğne yardımıyla dikişler yerleştirildiği için kesiye gerek yoktur. Atılan dikişler dışarıdan görünmemektedir. 15- 20 dakikalık bir işlem sonrası hastanın kulak yapısı değiştirilebilmektedir. Aynı zamanda iyileşme süresi de hızlıdır ve bireyler normal yaşamlarına aynı gün devam edebilirler. 

 

Op. Dr. Servet Karaca

Kulak Burun Boğaz Uzmanı2206 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANİ İŞİTME KAYBINA DİKKAT - 01/05/2014
1.Ani İşitme Kaybı Nedenleri 2. Enfeksiyöz Nedenler 3. İdiyopatik Ani İşitme Kaybı 4. Diğer Nedenler
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI - 13/09/2012
DIŞ KULAK YOLU ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA ENFEKSİYONA AÇIKTIR... Dış kulak yolu özellikle yaz aylarında enfeksiyona açıktır.
BURUN KANAMSI - 23/04/2012
Dr. Servet KARACA İlk köşe yazısın yazdı bizim planlarımıza göre 14 mart tıp bayramında yazıyı yayınlayacaktık. İş yoğunluğundan aksama oldu tüm ziyaretcilerimizde özür dileriz. yavuz KAVUNCUOĞLU
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret516603
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.999133.1314
Euro35.963036.1071